ÇOCUĞUMLA SAĞLIKLI BİR İLETİŞİM NASIL KURABİLİRİM ?

Çocuğumuzla iletişim kurabilmek için işe önce sevmekle başlamalıyız. Her anne-baba çocuğunu sever öyle değil mi? Sever ama çocuk bunu biliyor mu? Konuyu biraz daha açalım. Orta yaş veya yaşlı insanlardan çok duyduğumuz bir söz vardır. Sizlerin de kulağına illa ki gelmiştir: bizim babamız dedelerimizin yanında bizi sevmezdi. Bizi kucaklayıp okşamaz, bizimle oynamazdı. Peki, bu insanlar sevildiğini anlıyor muydu acaba? Anne-baba sevgisinden mahrum olduğunu iddia eden insanlar, böyle bir ortamda mı yetişiyordu? Biz bu insanların sevmediğini dile getirme gayretinde değiliz. Ama ince bir nokta var: çocuğumuz onu sevdiğimizi bilmiyorsa bu sevgi neye yarar? Siz onu uzaktan severseniz, o da sizi uzaktan sevmeye başlar. Elbette ki her şeyin bir ölçüsü vardır. Elbette ki annenin, babanın yanında insanlar hareketlerine dikkat etmelidir, saygılı olmalıdır. Ama bu sevgiyi belli etmeye engel değildir.

Peki, sevgiyi hissettirmek neden bu kadar önemli? Çocuklar somut dönemde olduklarından gördükleri şeyleri daha çabuk ve daha etkili öğrenirler. Tabi bu durum duyguları için de geçerlidir. Çoğu kez görürüz, özellikle 2-3 yaşındaki çocuklar ya namaz kılan büyükleri gibi namaz kılar ya da beli bükülmüş dedelerinin ve ninelerinin yürüyüşlerini taklit ederler. Biz, her anne-baba olmuş insanların çocuklarını sevdiklerine inanıyoruz. Bu fıtratın da gereğidir. Ama dediğim gibi asıl mesele bunu çocuğumuza da hissettirmektir. Bu bazen çocuğumuzu öperek, okşayarak olur. Bazen sevdiği bir oyuncağı alarak olur. Bazen de elbise, ayakkabı gibi istediği bir şeyi ona vererek olur. Burada kastettiğimiz sadece çocuğu maddiyatla doyurmak değil tabi ki. Bazen yürüyüş yaparsınız, bazen top oynarsınız. Sevgiyi göstermenin türlü yolları vardır. Bu size ilk adım olsun. Size bunu destekleyen ikinci bir adım daha söyleyeyim:  ne yaparsanız yapın, çok iyi bir dinleyici olun. Zaten bu da sevginin gereklerinden biridir. Hep konuşan taraf siz olmayın. Onun kararlarına da saygı duyun. Elbette sınırlarınızı da çizin ama bu evde benim dediğim olur şeklinde değil. Sabırla, yapılan yanlışı açıklayarak, yanlıştan uzak tutarak, yapmak istediği şeyin doğru olan alternatifini araştırıp sunarak, sevgiyi asla elden bırakmayarak deneyin.

Unutmayalım ki sevgili peygamberimiz(sav) kendisine taş atan gençlere dahi merhametle yaklaşarak, onlara dua etmişti. İşte bu sevgi, merhamet, dua asıl iletişimin kapılarını açan kuvvetli bir anahtardır.

Yorum Bırakın

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish